In Memory of

Robert

Marks

Obituary for Robert Marks

Marks, Robert:

Robert Marks, 48 of Kitchener, Ontario, passed away suddenly at his home on Saturday April 27, 2024.

He was a kind-hearted, family-oriented man who cared for all, and helped others at a moment's notice. His generosity was prominent and always apparent, and he was beloved by friends and family - as evidenced by an outpouring of calls from overseas at the news of his passing.

He had a passion for gaming, but also immensely enjoyed the fresh air and frequent walks in local parks with his family and friends.

He will be sorely missed by his younger sisters Marzena (Andrew) and Violet, his cherished nieces Ana and Ella, his nephew Jahk, his mother, Theresa, and his stepfather Andrzej.

A funeral service will be held at Sacred Heart Church in Kitchener at 10:00 a.m. on Wednesday, May 1, 2024. All are welcome to attend and help send Robert on his final journey to rest alongside his Lord and Savior in heaven.Robert Marks odszedł nagle w wieku 48 lat w swoim domu w Kitchener, Ontario w sobotę, 27 kwietnia, 2024 roku.

Był bardzo życzliwym i rodzinnym człowiekiem, który troszczył się o wszystkich i w każdej chwili był gotowy do pomocy innym. Jego hojność była wybitna i zawsze widoczna, przez co był kochany przez przyjaciół i rodzinę - o czym świadczy lawina zagranicznych telefonów na wieść o jego odejściu.

Jego pasją były gry. Bardzo lubił także świeże powietrze i częste spacery z rodziną i przyjaciółmi po okolicznych parkach.

Będzie go bardzo brakowało jego młodszym siostrom Marzenie (i jej mężowi Andrew) i Wiolecie, jak również jego ukochanym siostrzenicom Anie i Elli, siostrzeńcowi Jahk, jego matce Teresie i ojczymowi Andrzejowi.

Msza Św. Żałobna odprawiona zostanie w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kitchener w środę, 1 maja, 2024 o 10:00. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w odprowadzeniu Roberta na jego ostatnią podróż, by spoczął u boku swojego Pana i Zbawiciela w niebie.